PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Pokud bychom důkladně hledali, asi bychom v historii nenašli film, kterému se povedlo něco podobného, jako prvnímu Boratovi. Definovat si svůj vlastní žánr, stát se přitom legendou své doby, být zakázán v Kazachstánu a přivést a zpromovat zcela nový typ pánských plavek. Pokračování jsem vyhlížel s lehkou mírou nedůvěry, ale současně se zatajeným dechem. Očekával jsem, že to bude Borat, ale všeho bude víc. Víc na hraně (za hranou), víc extrémní, víc vtipné. Bohužel, a možná i bohudík, má očekávání zůstala neukojená.
Borat se podruhé vydává do Ameriky. Tentokráte mu nedělá společnost producent Azamat Bagatov, ale Boratova dcera na prahu dospělosti. Hlavní zápletka se točí kolem toho, že ji Borat chce dát darem vicepresidentu Mike Pencovi (a pokud se mu to nepodaří, hrozí mu smrt). Aby byl dar dostatečně hodnotný, snaží se svoji dceru Tutar (kterou hraje bulharská herečka Maria Bakalova) patřičně vytunit. Tedy společenské mravy, oblečení nebo plastická chirurgie tu hrají prostředek, jak narazit do americké společnosti tak hrubě a vulgárně, jak to jen jde. Někdy vylétne jiskra, jindy ne.
Film má stejný koncept jako původní Borat a některé další filmy z Cohenovy dílny. Tedy se jedná o lehce improvizovaný scénář, který mapuje reakce reálných lidí. Bohužel, intenzita a hutnost, s jakou disponoval první Borat, je pryč. Stejně tak je problém udržet tempo, první Borat byl svým způsobem smršť gagů a scének. Je tu jen několik opravdu zajímavých momentů a pouze jeden, při kterém jsem chytl opravdu neřízený záchvat smíchu. A to je vlastně víc, než mi dopřála většina komedií za posledních deset let, ale na Borata je to stále trochu málo.
O poznání více se tu tlačí na pilu v politických otázkách a nejen v nich. Film má jednoznačně definovanou agendu ve věci současného dění, ať se to týká práv žen, epidemie koronaviru nebo hnutí QAnon. Rozhodně není náhodou, že film jde ven před americkými volbami, protože je jasným komentářem k politické situaci v Americe.
V mnoha ohledech je druhý Borat opět extrém po všech ohledech. Nenajdete moc vulgárnějších a obhroublejších zrcadel společnosti. Sacha Baron Cohen má na mušce témata, která jsou daleko za hranou a nikomu jinému by neprošla. To, jak daleko za hranicí se Cohen pohyboval, dokumentuje fakt, že na sobě v některých částech natáčení musel pro jistotu nosit neprůstřelnou vestu. Stejně tak se tu na mnohokrát udály věci, které jednoznačně ukazují, že film má více vrstev, než bychom si mohli myslet. Ve scéně v Synagoze naleznete reálnou přeživší holokaustu Judith Dim Evans, které je film nakonec věnován, neboť zemřela krátce po natáčení.
Můžu mít tisíce výhrad, ale pár věcí musím dvojce Borata nechat. Dokázal mě rozesmát jako málokterý film v poslední době. Ve své drzosti je opět nepřekonatelný a v tom, jak výmluvně komentuje předvolební atmosféru v Americe, nemá konkurenci v žádném politickém komentáři.
Opět se tnulo do živého, jen tomu chyběl potřebný švih.
7,5 / 10
Vydáno: 2020
USA, 2020, 96 min
Režie: Jason Woliner
Scénář: Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Nina Pedrad, Dan Swimer, Erica Rivinoja, Jena Friedman, Peter Baynham, Lee Kern
Kamera: Luke Geissbuhler
Hudba: Erran Baron Cohen
Hrají: Sacha Baron Cohen, Maria Bakalova, Tom Hanks, Rudy Giuliani
Producenti: Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Monica Levinson
Střih: Craig Alpert, James Thomas
Scénografie: David Saenz de Maturana, Vraciu Eduard Daniel, Brya…
Kostýmy: Erinn Knight
Prohlásit, že po prvním Boratovi byl zcela vyčerpán koncept, který onen film sám přinesl, by bylo hodně unáhlené i při vědomí, že naplnit tentýž koncept dalším či dalšími díly, aby to nesklouzlo do pocitu trapna na špatné straně filmového plátna, bude velká fuška. A ona to setsakramentská fuška opravdu byla. To balancování na hraně se párkrát ustát velmi vtipně podařilo, no a občasným přepadnutím se vyhnout asi nedalo. Posouvat děj takového filmu kupředu, když se neví, co se z těch improvizací vyklube, musí být řehole a rád bych viděl, jak vlastně vypadá scénář před začátkem natáčení a hlavně ve střižně. I jen kvůli tomuto ukočírování zaslouží Cohen uznání.
Ta politická rovina, kdy je premiéra filmu směrována těsně před volby amerického prezidenta, je místy až moc násilná. Ale bez ní by zase film nefungoval. Takže co vlastně řeším? Trouby je třeba odhalit a maximálně obnažit, ať už se jedná o no name muže z davu nebo o známá jména (mrk do Plzně), což se Boratovi, někdy do slova a někdy i do písmene i za cenu ztráty tempa filmu, podařilo. Jen jestli ti obnažení blbci na truc neodložili plechovku s pivem a nevyšli hromadně do volebních místností, aby se Cohenovi za takto nastavené zrcadlo pomstili...
Jak to vlastně celé dopadlo v době psaní tohoto příspěvku netuším. Losna zatím Mažňáka mocně dotahuje.
-bez slovního hodnocení-
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Trochu prog rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Ale tito Švédové umí i příjemné melodie a přirozeně plynoucí pasáže, takže jim to předvádění odpustím. Ostatně, když na to mají, tak proč se trochu nepředvést, že?
Žijeme ve zlatých časech českého thrash metalu! Takové období hojnosti prostě nepamatujeme. Kapely na nás chrlí v horším případě dobré, v tom lepším (i v tomto) desky výborné a my si čvachtáme jako ten pověstný manža. Více v recenzi, teď si třepu palicí.
Švédské duo se na svém dalším albu ještě více vzdálilo postrockovým kořenům a dá se tedy tvrdit, že jejich hudba odplavala do specifické formy indie rocku, který se opírá o robustní kostru shoegaze. Opět slušné album.
Další švédský power metal, kterému vlastně nelze nic vytknout. Dobří zkušení muzikanti, kvalitní produkce a chytlavé melodie. Komponování dle osvědčeného mustru, přesto to dokáže zabavit. Dám tomu ještě pár poslechů a poté zapomenu, že to kdy existovalo.
Nepřístupná a temná blackmetalová deska, která spolu s disonantní nervozitou nabízí i death/doomové nálady. Dostat se tomu pod kůži není snadné, ale odměnou je lavina emocí. Střídmá stopáž navíc ukončí ta "muka" dříve, než by to člověku urvalo hlavu.
Sofistikovaně maluje, točí vtipné filmy, v MORTAL CABINET zanechal výraznou stopu, ze Slavíka ho vyhodili, páč jeho světem je hardcore rap. A je z Rumburku, což leccos vysvětluje! Když šel pro talent, Marty si nabral hrstě. Zase ho ukázal, zpíčenec jeden.