Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Ačkoliv se mu nikdy nepovedlo prorazit do jejích úplně nejvyšších pater, je jisté, že nebýt zpěváka Miroslava Spilky, česká heavymetalová scéna by rozhodně nebyla takovou, jakou ji známe. Do srdcí věrných se zapsal zejména účinkováním v kapele CALIBOS, s jejímiž dvěma prvními alby vzal zdejší metalové vody šturmem takovým způsobem, že z toho mnohým přecházel zrak. Ani poté, co se v řadách olomouckých přestal objevovat (dnes už tam mimochodem působí znovu), však na těžký kov nezanevřel a v kapele PERSEUS, jež navázala na krátkou epizodu projektu CALLIBOS M. S., mu holduje stále dál.
Nejčerstvějším důkazem budiž „Mor“, druhé album skupiny, které vychází v těchto dnech nějakých osm let po debutu „Říše vlků“. Tahle pauza, pravda, jistě není z nejkratších, když si ale uvědomíme, že v mezičase Mirek stihnul sympaticky bilancovat na velmi bohaté kompilaci „Pohled přes rameno“, a že se dnes už jedenašedesátiletý muzikant potýkal také se zdravotními obtížemi, je takhle pomyslná proluka nejspíš celkem pochopitelná.
Navíc o to hladověji teď možná PERSEUS působí. Počínaje velmi sugestivním obalem, přes skutečně luxusní zvuk celé nahrávky (mastering v podání proslulého Jense Bogrena byl bezpochyby velmi dobrým nápadem), až po nabízenou velmi soudržnou porci znamenitě odehraného a barevného heavy/power metalu, tam všude, zdá se, může mít „Mor“ ambice daleko vyšší než vzpomínaný debut (který samozřejmě nebyl vůbec špatným albem).
Tahle „nadstavba“ je zde cítit prakticky na každém kroku. Bohatýrský základ tomu pokládá hned svižný úvodní titulní kus, když kolem sebe vyčaruje dokonalý dojem něčeho „morového“, doprovázený báječně melodickou instrumentací a dokonce i přidanou drobnou vlastní variantou vážné hudby. A podobně temní a naléhaví pak už PERSEUS zůstávají i v dalším mnohém dění na albu, jež se tím pádem sice celkem nenápadně, zato však o to důrazněji rozvine v poměrně ostrou kovovou jízdu, jedinečně živenou mužným a charismatickým Spilkovým vokálem, dávající posluchači vydechnout jen výjimečně.
Prakticky vlastně jen v „Karmě“, trochu netypicky odlehčené, nicméně s dalším znamenitým motivem zejména v refrénu, v „Zůstat a stát“, která po akustickém rozjezdu rovněž ubere na tvrdosti, a v „Poslední soud“, jež snad jako jediná z celého alba postrádá potřebnou razanci, možná i proto, že v jednu chvíli dokonale vykrádá IRON MAIDEN.
Někdy to dokonce připomene i zašlou slávu CALIBOS (asi nejvíce „V prachu hvězd“), ovšem po většinu času „Mor“ zkrátka a jednoduše předvádí poctivé a nadané metalové řemeslo, z nějž je, tak jako z předlouhé pohádkové ságy „Sedmero krkavců“ na jeho úplné konci, cítit fortel jeho autorů na sto honů. Vskutku, veškerá vážená heavy/powermetalová konkurence vezdejší, na tohohle PERSEA si dejte setsakramentského bacha!
Klasický "Rogga" Johansson a jeho user-friendly death metal. Letos sice nemá oslnivou formu (viz slabší PAGANIZER), ale stále je to se ctí. Minulá deska byla lepší, ale i tady si skalní fanoušek najde to své. Hned po prvním poslechu vidíte všechny karty.
Trochu emařiny, trochu punkrocku a špetka indie melancholie. KOVADLINA řiznutá CARCIO RADIO. Ve výsledku celkem pozitivní vibe. Nová kapela se staronovými tvářemi a Banánem u mikrofonu. Hardcorovější MŇÁGA? Možná.
Tahle britská parta si prostě musí vybrat co chce. Koncept, ve kterém střídáte mělký emotivní rock a temnou post metalovou vlnu šilhající po blackaze v konečném důsledku působí jako zmatlaný dort od Pejska a Kočičky.
Nesúhlasím úplne s kolegom Shnoffom, že „PowerNerd“ je „ezo“. Devinovej potrhlosti je v textoch síce dosť, no v prvom rade ide o priamočiary prog’n'roll, ktorý strhne a baví od začiatku až do konca. Ad koniec: na „Ruby Quaker“ sa už so Shnoffom zhodneme.
Devinovu sólovou tvorbu buď milujete nebo je vám lhostejná. Nenávidět Devina nějak nelze. PowerNerd je asi očekávatelný, vrstevnatý ezo prog opus, který potěšil, ale nijak mě na lopatky nepoložil. Kromě songu "Ruby Quaker" ovšem. To je šleha jako kráva.
Hvězda za rok třicetiletých Jezdců jakoby po druhém dechu na albu "Der Rote Reiter" (2017) znovu začínala blednout. Po ukrutné nudě z divného alba "The Divine Horsemen" (2021) je toto EP už druhou studiovou nahrávkou, ale stále se neděje nic vzrušujícího.
Finský prog-power metal, který vykresluje kouzelné melodie a nápadité kytarové a hlavně klávesové instrumentální variace. Jde o one-man projekt, to je i kámen úrazu, nevýrazný zpěv spíš ruší a syntetické bicí také nic moc. Škoda, jinak super poslech.