OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Asi to znáte všichni. Partičce čtyř finských cellistů se přejedlo to neustálé přehrávání nesmrtelné klasiky a zachtělo se jí potem nasáknutého metalového běsnění. A když už metal, nač chodit ke kováříčkovi, když tu přece máme lety prověřené klenoty kovářů, kteří tomuto stylu v osmdesátých letech předsedali? Vznikla tak instrumentální deska coververzí ojetých fláků dinosaurů z METALLICY ve svébytné úpravě pro čtyři smyčce a strmý let vzhůru na křídlech strhujících koncertních vystoupení mohl započít.
Čekalo se ale především na to, co bude dál, jak rozetnout gordický uzel a hoši zatím jen potichoučku polehoučku vystrčili drápky, když na dvojku "Inquisition Symphony" umístili mezi další várku předělávek (nezbytná METALLICA a nově především brazilská SEPULTURA) i první nesmělé pokusy o vlastní tvorbu, zatím snad pouze pro formu a aby nastavovaná kaše nezačala příliš zapáchat. Důležitý první krok však byl učiněn, takže následnou prubířskou sbírku vlastní tvorby, fošnu s přidrzlým názvem "Cult", přijal rockový svět spíše s dychtivou radostí. A nutno přiznat, že větší škála podpůrných nástrojů, především pak perkusí, sázka na chytlavé melodie, propracované aranžmá, jakož i tradiční živelnost a dechberoucí ataky smyčců, byla tou jedinou možnou správnou cestou. Tedy spokojenost na obou stranách barikády.
"Reflection" je blesk z čistého nebe! Kdo očekával vítr, sklidí orkán. Naprosto neskutečný riffostroj tří violoncell (neb se nám skupina v mezidobí o jednoho člena smrskla) totiž premiérově popohání skutečný bubeník. A není to žádný nýmand, holenkové. Samotný velký hromovládce Dave Lombardo na desku nabouchal pět kvapíků. Můžete se mi klidně smát, ale přes první dva songy nakopnuté jeho uměním jsem v soupisce hostů hledal elektrické kytary. Samozřejmě marně. Tohle je thrash pro cella (byť různorodě przněná, zmutovaná a zkreslená) jež nemá obdoby. Pochopitelně kromě těchto pěti tutovek, a dalších ostrojízd, kdy má bicí artilerii pro změnu pod palcem Sami Kuoppamäki, dostaneme i potřebnou dávku melancholie a smutku. Vždy s jasnou a hodně povedenou melodickou linkou, ať už ji vykresluje hostující klavír, housle nebo samotná violoncella, dýchá vždy filmovým doprovodem provoněnou epikou a výborně dramaturgicky doplňuje „sypačky“ při ostrojízdách. Nikde ani hláska, pouze krásné melodie a brutální riffy - taková je APOCALYPTICA ročník 2003. Koncertní podoba takového materiálu musí být pastva pro uši i oči!
Znám slušný počet lidí, kteří si APOCALYPTICU zařadili jako další, byť docela zajímavý, revival a přestali se o její další vývoj starat. Jenomže byla-li to chyba už v souvislosti s předchozím počinem, pak v případě "Reflection" by šlo o botu téměř kardinální. Zrají totiž jako víno a bude jistě zajímavé počkat si, s čím tito finští šikulové vyrukují příště. Pokud vsadí na zpěv, se kterým ostatně již tak jako tak v nedávné minulosti koketovali, můžeme se nadít spousty dalších milých překvapení.
Že se kytary nedají zahrát na violoncella? Velký omyl! Pod palbou bicích mistra Lombarda APOCALYPTICA drhne thrash až žíně zoufale naříkají při rychlosti svého tření po strunách. Zapomeňte na zoufalé coververze - tohle je kvalita!
9,5 / 10
Eicca Toppinen
- cello
Paavo Lötjönen
- cello
Perttu Kivilaakso
- cello
a hosté
-
1. Prologue (Apprehension)
2. No Education
3. Faraway
4. Somewhere Around Nothing
5. Drive
6. Cohkka
7. Conclusion
8. Resurrection
9. Heat
10. Cortège
11. Pandemonium
12. Toreador II
13. Epilogue (Relief)
Worlds Collide (2007)
Amplified - A Decade of Reinventing The Cello (2006)
Apocalyptica (2005)
Reflections (2003)
Best Of Apocalyptica (len v Japonsku) (2002)
Cult (speciální edice) (2001)
Cult (2000)
Inquisition Symphony (1998)
Plays Metallica By Four Cellos (1996)
Datum vydání: Pondělí, 10. února 2003
Vydavatel: Universal Music
Stopáž: 48:49
líbí se mě (a souhlasím s ním) hodnocení Vituse:-)
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.