OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Už na minulém albu „Start From The Dark“ (2004) ukázali tito velmi dobře známí Švédové, že nechtějí setrvat pouze mezi kapelami, které se po letech dávají opět dohromady, výhradně díky notorickému opakování svých osvědčených hitů. Byť mne návratová deska zas až tolik nenadchla, rozhodně se o ní nedalo říct, že by byla slabá. Naopak – dalo se na ní vystopovat několik skutečně podařených skladeb. Před dvěma lety tedy EUROPE hodili poměrně odvážně rukavicí po všech, kteří kdy pochybovali o jejich životaschopnosti a předložili poměrně aktuálně znějící hard rockovou kolekci, jejíž těžiště leželo zejména na majestátní titulní skladbě. Současnost je znovu trochu jiná, ale návrat do zlatých osmdesátek rozhodně nečekejte. Na to mají tito dnes už čtyřicátníci muziku až příliš rádi, než aby se zasekli u kapitoly, která jim kdysi přinesla tolikrát diskutovaný úspěch. EUROPE jdou nebojácně dál svou vlastní cestou a řekl bych, že pokračují v ještě lepším a zralejším stylu, než mohli nabídnout minule.
Zatímco „Start From The Dark“ bylo albem jednoho hitu a velkého množství balad, které tu a tam rozetnula nějaká zemitější jízda, novinka se až na jednu povedenou výjimku bez pomalých, romantických skladeb obejde. A musím říct, že to věci pouze prospívá. Nové album „Secret Society“ je kompaktní ukázkou dravé soft rockové moderny – mluvím pochopitelně o stylu v intencích současného mainstreamu. Ovšem i přes tuto skutečnost ztrátou pestrosti a snad i odvahy tajemné společenství netrpí. Tím prvním důkazem je prvotřídní, košatý a poměrně současně aranžovaný zvuk a jím opatřené posluchačsky velmi atraktivní rockové skladby, mezi kterými jen stěží najdete vyloženě nudnou. Výjimkou je snad jen, hned v úvodu alba umístěný, vlažnější, afektovaný a poměrně netradiční titulní song pohybující se někde na území středního proudu a sladkobolné vaty pro nenáročné. Dál už je to jen pozitivní. Přirozená semknutost a síla tohoto materiálu jinak vychází zejména z bravurní kytarové práce ostříleného světoběžníka Johna Noruma a skladatelského a pěveckého talentu frontmana Joeyho Tempesta, který znovu dokazuje, jak zázračné hrdlo mu příroda nadělila.
Vrcholem alba je zejména rozmáchlý monument „Let The Children Play“, v závěru obohacený o netradiční dětský sbor, který je stejně jako song „Wish I Could Believe“ opatřen výborným pěveckým partem a poutavou instrumentací ve středním tempu. Za „Love Is Not An Enemy“ by se nemuseli stydět ani současní DREAM THEATER, protože Norumova kytara zde mohutně tesá divoký ornament. Zkrátka riffobití jak se patří, nikdy dříve u této kapely neslýchané. Bohatě zaranžovaná jediná balada na albu – „Mother´s Son“ – začíná komorním Michaeliho klavírem, ze kterého brzy vykvete v další zářivý klenot, jehož omračující nádheru podkreslují zejména citlivě využívané smyčce. Skladby jako „Always The Pretenders“ a „Forever Travelling“ reprezentují z minulosti nám dobře známe EUROPE v snadnějších a jednodušeji vystavěných skladbách. Mým osobním favoritem je strhující jízda „Brave And Beautiful Soul“, kde John Norum zní jako The Edge z U2 a své sdělí i dominantní klávesy. Asi nejprogresivnějším kouskem je epicky vystavěná „Devil Sings The Blues“, která mi vždy připomene legendární Wolfovy KINGDOM COME a ve které se Švédové blýsknou mnohými neotřelými a velmi povedenými party. Jde o ten typ progresu, který není samoúčelný a rušivý, ale naopak velmi plynulý a příjemný.
Ačkoliv nové album „Secret Society“znovu neobsahuje takový monstr hit, jakým byla skladba „The Final Countdown“ a ani si neklade za cíl nějaký ve svém středu mít, přesto potvrzuje vzrůstající formu této fešácké kapely, která prostě udělala moc dobře, když se po tak dlouhé době rozhodla pro návrat. Novinka mi přijde jako nejucelenější a nejsilnější album od časů dvou nepřekonatelných klasik „Wings Of Tomorrow“ (1985) a „The Final Countdown“ (1986). Nová cesta pokračuje stále lepším směrem.
EUROPE zrají jako víno. Jejich nejtvrdší a nejsilnější album od časů klasických opusů „Wings Of Tomorrow“ (1985) a „The Final Countdown“ (1986). Nová cesta pokračuje stále lepším směrem.
8 / 10
Joey Tempest
- zpěv
John Norum
- kytara
John Leven
- baskytara
Mic Michaeli
- klávesy
Ian Haughland
- bicí
1. Secret Society
2. Always the Pretenders
3. The Getaway Plan
4. Wish I Could Believe
5. Let the Children Play
6. Human After All
7. Love Is Not the Enemy
8. A Mother's Son
9. Forever Traveling
10. Brave and Beautiful Soul
11. Devil Sings the Blues
Bag Of Bones (2012)
Last Look At Eden (2009)
Secret Society (2006)
Start From The Dark (2004)
Prisoners In Paradise (1991)
Out of This World (1988)
The Final Countdown (1986)
Wings of Tomorrow (1984)
Europe (1983)
Vydáno: 2006
Vydavatel: Sanctuary Records
Stopáž: 46:06
Produkce: Europe
Studio: Kingside Studios, Stockholm
Suhlasim s recenziou.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.